بانک اطلاعات کابل ایران

کابل MI چیست؟

مقالات , کابل , کابل برق

13 شهریور 1401 443 بازدید
بانک اطلاعات کابل ایران
کابل MI

کابل MI چیست؟

کابل عایق مواد معدنی (Mineral Insulated) که به اختصار کابل MI نامیده می شود، یک کابل ویژه است که با در نظر گرفتن حفاظت مدار ضروری و حیاتی طراحی شده است.

در حال حاضر تعداد کمی کابل در بازار وجود دارد که مطابق با استانداردها و کدهای صنعتی است. یکی از کابل ها کابل MI است که از فناوری عایق معدنی به عنوان جایگزینی برای روش های پلیمری یا ساخت و ساز سنتی ساخته شده است.

آشنایی با کابل MI

کابل‌های عایق‌شده معدنی (کابل MI) انواعی تخصصی از کابل‌های ساخته شده از هادی‌های مسی هستند که توسط یک غلاف فلزی عایق‌بندی شده، از مواد مقاومی مانند فولاد ضد زنگ یا اینکونل ساخته شده‌اند. پودر اکسید منیزیم غیرآلی غلاف را عایق می کند. در داخل کابل MI ، کابل های هادی وجود دارد که توسط پودر اکسید منیزیم جدا و عایق بندی شده اند.

به عبارت دیگر، کابل MI را «غلاف فلزی عایق‌شده فلزی(MIMS)» یا «کابل مسی عایق‌شده معدنی (MICC)» نیز می‌نامند.

اگر شما نیاز به ساخت یک سیستم کابل برق بسیار موثر برای بقا در آتش دارید، کابل MI به اندازه کافی به این هدف عمل می کند. در واقع این تنها کابل در بازار است که در شرایط آتش سوزی در دنیای واقعی زنده می ماند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله 8 نوع کابل پزشکی پیشنهاد می‌شود.

کابل برق

ویژگی های کابل  MI

در اینجا به برخی از ویژگی های قابل توجه آن اشاره می کنیم:

کابل MI بیش از 2 ساعت زمان فرار را در شرایط آتش سوزی فراهم می کند. به عبارت دیگر، این کابل را درجه آتش 2 ساعته می گویند.

کابل MI تنها کابل تایید شده برای گذراندن آزمایشات کوره مدرن است. همچنین تنها کابل تایید شده و فهرست شده به دلیل «نصب نامحدود» آن است.

می توان کابل MI را در هر جایی جدا از محیط هایی که غلاف مسی را خورده یا به طور مکانیکی آسیب می رساند، اعمال کنید. اگر مجبور به استفاده از آن برای دویدن زیرزمینی هستید، اطمینان حاصل کنید که حداکثر محافظت در برابر آسیب فیزیکی وجود دارد.

با توجه به انعطاف پذیری آن، می توانید این کابل را به هر زاویه ای که می خواهید در اطراف موانع بچرخانید و خم کنید، مشروط بر اینکه حداقل شعاع خمش را حفظ کنید.

کابل MI در برنامه های حفاظت از آتش مانند پمپ های آتش نشانی، سیستم های کنترل دود و مدارهای هشدار استفاده می شود.

به طور کلی، این کابل ها به دلایل مختلف در محیط های با دما و فشار بالا اعمال می شوند که عبارت است از:

  • در برابر اکسیداسیون مقاومت می کنند.
  • اشتعال پذیری آنها کم است.
  • مقاومت عایق بالایی دارند.
  • آنها به راحتی به هر شکلی بدون ایجاد اتصال کوتاه خم می شوند.
  • شما می توانید به راحتی این کابل ها را در هنگام استفاده از آنها به عنوان کابل های کنترل یا افزایش در مکان های بحرانی آب بندی کنید.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله سیم خنثی چیست؟پیشنهاد می‌شود.

کارایی کابل MI

کابل MI یک کابل منحصر به فرد است که به دلیل قابلیت اشتعال کم در محیط های با دمای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، در برابر اکسیداسیون مقاوم است. غلاف فلزی آن از سیم‌های هادی در برابر اکسیداسیون در هنگام قرار گرفتن در محیط‌های مرطوب یا فعال شیمیایی محافظت می‌کند.

از آنجایی که کابل به صورت مصنوعی ساخته شده است، چیزی برای سوختن ندارد، به همین دلیل به احتراق بیشتر کمک نمی کند.

بنابراین، قابلیت‌های مقاومت در برابر خوردگی کابل را در مناطقی که جایگزین و خرابی آن می‌تواند خطرناک یا حتی غیرممکن باشد، موثر می‌سازد. برای مثال کابل MI توسط نیروگاه های هسته ای برای نظارت بر دما استفاده می شود. در چنین محیط هایی اگر ابزارهای کنترل دما خوانش نادرست دریافت کنند، بسیار خطرناک است. علاوه بر این،  تعمیر و تعویض آن برای محیط زیست بسیار خطرناک است.

کابل MI یک گزینه عالی برای گرمایش و برق (از آتش سوزی در کاربردهای عمرانی و صنعتی جلوگیری و محافظت می‌کند)، علاوه بر ردیابی حرارت الکتریکی (ساختمان و فرایندهای صنعتی).

به طور کلی، مجموعه های کابل MI برای کاربردهای ابزار دقیق، قدرت، کنترل و ترموکوپل در مناطق تعیین شده، ایده آل هستند. غلاف فلزی بیرونی آن از مس ساخته شده است که به عنوان رسانای زمین تایید شده است. علاوه بر این، کابل دارای امتیاز جریان بالایی برای پاسخگویی به تمام کاربردهای برق به صورت مجازی است.

کابل های MI برای شرایط زیر مناسب هستند:

  • مقاوم در برابر آتش و حرارت
  • ضدآب
  • دما پایدار
  • مقاوم در برابر تشعشع
  • کابل MI با افزایش سن ضعیف نمی شود، بنابراین یک عمر ماندگاری دارد.

چگونگی فرایند تولید کابل MI

کابل Mi به طور کامل از مواد معدنی ساخته شده است. غلاف فلزی بیرونی و هادی های عایق شده کابل را قادر می‌سازد تا در حالی که پس از آن به طور کامل عملیاتی می شود، ضربه های شدید آتش را تحمل کند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله انواع کابل ضد حریق (ویژگی و کارایی آن) پیشنهاد می‌شود.

سیم و کابل

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که با توسعه صنعت سیم و کابل، می‌خواهد بهترین اطلاعات را  در اختیار تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و نمایندگان ‎‎‎‎‎‎فعال حوزه سیم و کابل قرار دهد.
همچنین می توان بیان کرد که ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که به ثبت رسیده و بر آن است تا محیطی را برای فعالان این صنعت به فراهم کند.
شما کاربران گرامی می توانید تمام نیازمندی های مربوط به کسب و کار خود را در ویکی کابل منتشر کنید. 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ویکی کابل در تماس باشید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *