بانک اطلاعات کابل ایران
بانک اطلاعات کابل ایران
مقایسه کابل آلومینیمی با کابل مسی

مقایسه کابل آلومینیمی با کابل مسی

کابل آلومینیمی در مقایسه با کابل مسی به عنوان رسانا از موادی ساخته می شود که جریان الکترون ها یا جریان الکتریکی را امکان پذیر می کند. فلزات غیر مغناطیسی مانند مس و آلومینیم معمولاً در خطوط رسانا استفاده می شوند؛ زیرا آنها الکتریسیته را بدون مغناطیسی شدن منتقل می کنند.

رساناها خواص مختلفی مانند رسانایی، استحکام کششی و وزن دارند. آنها باید هنگام انتخاب هادی جداگانه در یک موقعیت خاص در نظر گرفته شوند.

چگونگی مقایسه کابل آلومینیمی با کابل مسی

اغلب کابل آلومینیمی و کابل مسی برای کاربردهای الکتریکی مختلف در صنعت ساختمان استفاده می شوند. کابل های آلومینیمی و مسی رایج ترین انواع کابل های مورد استفاده در سیستم های برق ساختمان هستند. اگرچه مس گران تر از آلومینیم است.

کابل آلومینیمی در مقایسه با کابل مسی اغلب برای صرفه جویی در هزینه در نصب طولانی مدت انتخاب می‌شود. مس به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، بیشتر برای ارتباطات و کنترل استفاده می شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کابل آلومینیمی پیشنهاد می شود.

کابل مسی

مقایسه مقاومت کابل آلومینیمی و کابل مسی

تفاوت بین کابل های آلومینیمی و مسی ظرفیت حمل جریان و مقاومت آنها است. کابل های مسی دارای ظرفیت حمل جریان حدود 40 درصد بیشتر از کابل آلومینیمی هستند. قطر بزرگ تر آلومینیم به آن اجازه می دهد تا جریان بیشتری را در واحد طول نسبت به مس با همان قطر حمل کند. علاوه بر این، مقاومت کابل های آلومینیمی بالاتر از مقاومت کابل های مسی است (30 درصد بیشتر در همان سطح مقطع)، بنابراین رسانایی آلومینیم بسیار کمتر از مس است.

از آنجایی که آلومینیم فضای بیشتری را اشغال می کند و وزن کمتری نسبت به مس دارد، سینی کابل بزرگ برای حمل همان مقدار جریان مورد نیاز است. به همین دلیل، ساخت کابل آلومینیم کمی دشوارتر خواهد بود.

 معایب کابل آلومینیمی

ممکن است آلومینیم سبک‌تر، ارزان‌تر و انعطاف‌پذیرتر از مس باشد، اما دارای معایبی است که آن را به گزینه‌ای دارای ایراد برای برخی کاربردها تبدیل کند. این فلز بسیار نرم است که خاتمه آن را دشوار می کند و کار مورد نیاز برای نصب را افزایش می دهد.

معایب دیگر عبارت است از:

کارکرد طولانی کابل آلومینیمی با افت ولتاژ تقریبا دو برابر ارزش کابل های مسی مواجه می شود. افزایش افت می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در تجهیزات حساس مانند رایانه یا تلویزیون شود. مهندسان اغلب مجبور هستند کابل را برای جبران افت ولتاژ بزرگ کنند.

ارتعاشات می تواند باعث از کار افتادن کابل های آلومینیمی شود، به ویژه هنگامی که در ساختمان های صنعتی با ارتعاشات مکانیکی فرکانس بالا نصب می شوند.

ممکن است عمر کوتاه‌تر آلومینیم نسبت به مس نیاز به تعویض مکرر داشته باشد که هزینه بسیاری خواهد داشت. علاوه بر این، احتمال دارد مهندسان و پیمانکاران مجبور شوند زمان بیشتری را برای تعمیر و نگهداری به دلیل افزایش هزینه های نیروی کار مرتبط با نصب کابل های آلومینیمی صرف کنند.

استفاده از کابل آلومینیمی و کابل مسی در برق کشی خانگی

مس رسانایی بهتری نسبت به آلومینیم دارد. اما مس در انتقال الکتریسیته کارآمدتر است.

آلومینیم در هدایت الکتریسیته به اندازه مس کارآمد نیست که می تواند هنگام تلاش برای روشن کردن وسایل برقی باعث ایجاد مشکل شود. ممکن است برای تامین برق تمام دستگاه های الکتریکی خود به کابل کشی آلومینیمی بیشتری نیاز داشته باشید که می تواند پرهزینه و زمان بر باشد.

از نظر استحکام و دوام، آلومینیم به مس نمی رسد. کابل‌کشی مسی به دلیل استحکام فوق‌العاده‌ای معروف است و شکستن یا آسیب دیدن آن بسیار دشوار است. از بین بردن کابل کشی آلومینیمی بسیار راحت تر است، به خصوص زمانی که با آب در تماس باشد. هنگامی که آلومینیم با آب تماس پیدا می کند، در برابر خوردگی آسیب پذیر می شود و کابل کشی را کاملاً بی استفاده می کند.

مس دارای مقاومت بهتری نسبت به آلومینیم، استحکام مکانیکی بیشتر، سطح کوچک تر و عمر طولانی تر است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کابل مسی پیشنهاد می شود.

انواع کابل مسی

دلایل استفاده کابل آلومینیمی به جای کابل مسی

هنگام تصمیم گیری برای استفاده کابل آلومینیمی، مهم است که هزینه، وزن و هدایت الکتریکی را در نظر بگیرید.

مس سنگین تر از آلومینیم است. وزن مخصوص مس 8.9 گرم بر سانتی متر مکعب و وزن آلومینیم 2.7 گرم بر سانتی متر مکعب است، به این معنی که وزن هادی مسی 3.3 برابر وزن هادی آلومینیمی است که مشخصات هادی یکسان باشد.

با این حال، رسانایی آلومینیم تنها 61 درصد از مس است، به این معنی که سطح مقطع هادی های آلومینیمی 61 درصد بزرگ تر از هادی های مسی است که جریان انتقال یکسان است.

بنابراین از نظر وزن رسانا، وزن یک هادی مسی حدود دو برابر یک هادی آلومینیمی است که لازم است تا هر دو هادی ظرفیت حمل جریان یکسانی داشته باشند.

مقایسه قیمت کابل آلومینیمی با کابل مسی

علاوه بر این، نسبت قیمت مس به آلومینیم حدود 3.5 است، بنابراین هادی مسی معادل هفت برابر بیشتر از هادی آلومینیمی قیمت دارد.

از آنجایی که محصولات کابلی دارای محدودیت های استاندارد مشخصات هادی هستند، خرید کابل های هسته آلومینیمی با رسانایی برابر با کابل های هسته مسی غیرممکن است. بنابراین اگر کابلی با هادی های آلومینیمی تولید می شود، باید از سطح مقطع بزرگ تری از هادی های آلومینیمی استفاده شود.

با ظرفیت بار یکسان، سطح مقطع هادی کابل هسته آلومینیمی باید دو برابر بیشتر از کابل هسته مسی باشد. از آنجایی که سطح مقطع هادی های آلومینیمی دو برابر هادی های مسی است، ضخامت عایق، ضخامت غلاف و ضخامت زرهی باید افزایش یابد.

مزیت قیمتی آلومینیم در مقایسه با مس بسیار کم است؛ زیرا هادی تنها بخش کوچکی از هزینه کابل است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آشنایی با سیم کشی برق پیشنهاد می شود.

انواع کابل ویکی کابل

خرید انواع کابل

 هر دو فلز آلومینیم و مس مواد رایجی هستند که برای ساخت کابل و کابل های در ساختمان های بزرگ، کاربردهای صنعتی و مسکونی استفاده می شوند. بنابراین پیشنهاد می شود در هنگام انتخاب کابل برای پروژه کابل کشی، بهترین رویکرد این است که نیازهای پروژه خود را در نظر بگیرید.

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل

ویکیکابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که با توسعه صنعت عظیم سیم و کابل، می‌خواهد با بهترین نحو و امن‌ترین شرایط اطلاعاتی در این زمینه در اختیار تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، نمایندگان و بسیاری از شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های فعالی که در این راستا فعالیت دارند، قرار دهد.
همچنین می توان بیان کرد که ویکیکابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که در اداره ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ایران و ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مادرید در سطح جهانی به ثبت رسیده بر آن است تا محیطی ساده، سالم و صمیمی را برای فعالان این صنعت به ارمغان آورد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ویکیکابل در تماس باشید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *