بانک اطلاعات کابل ایران
بانک اطلاعات کابل ایران
سیم داغ

5 راه تشخیص سیم داغ

اگر پروژه‌ای را شروع می‌کنید که شامل یک سیستم الکتریکی است، باید مطمئن شوید که کارایی هر یک از سیم‌ها چیست تا بتوان با خیال راحت آنها را وصل کرد.

در حالی که باید با تمام سیم‌های برق به‌صورتی برخورد کرد که از همه آنها جریان برق عبور می کند تا زمانی که خلاف آن را ثابت کنید، این سیم داغ است که در واقع جریان را به دستگاه مورد نظر می‌رساند.

به همین دلیل، هنگام کار با سیم داغ، باید اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهید. با در نظر گرفتن این موضوع، باید بدانید که چگونه تشخیص دهید کدام سیم داغ است.

1- رنگ سیم داغ

ساده ترین راه برای تعیین اینکه کدام سیم داغ است، نگاه کردن به رنگ است. تقریباً همه سیستم ها از استاندارد رنگ آمیزی سیم پیروی می کنند که می گوید سیم های داغ باید سیاه باشند.

اگر سیم سیاهی ببینید، تقریباً مطمئناً داغ است و تا زمانی که بتوانید ثابت کنید که اینطور نیست، باید با آن رفتار کرد. چند دهه است که از سیم کشی سیاه برای سیم داغ استفاده می‌شود، بنابراین بعید است که از این قاعده مستثنی شوید، مگر اینکه سیستم به درستی نصب نشده باشد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کاربرد سیم و کابل در سیم کشی خانگی پیشنهاد می‌شود.

کابل و سیم

2- تست سیم داغ

اگر دلیلی برای این باور دارید که شخصی قبلاً روی آن سیستم الکتریکی کار کرده است، از سیم‌های رنگی مناسب استفاده نکرده است، همیشه می‌توانید آنها را آزمایش کنید تا مطمئن شوید. برای این کار، سیم را از منبع تغذیه جدا کنید و هر یک از سیم ها را در انتها جدا کنید تا در معرض دید قرار گیرند.

برق را به سیستم بازگردانید، سپس مولتی متر یا دیگر ولتاژ سنج خود را به هر یک از سیم های در معرض لمس کنید. در این تست فقط سیم داغ روی آن جریان الکتریکی خواهد داشت، بنابراین مطمئناً متوجه خواهید شد که سیم داغ است. اگر متوجه شدید که سیم داغی دارید که مشکی نیست، ایده خوبی است که آن سیم را با سیم سیاه جایگزین کنید تا هرکسی که در آینده روی سیستم کار می کند با مشکل مشابهی مواجه نشود.

پیروی از استانداردهای رنگ سیم یک مرحله ایمنی مهم است که همیشه باید دنبال شود.

3- بررسی سیم داغ

سیم های برق یکی از خطرناک ترین موارد در هر محیطی هستند. چه بخواهید یک پریز را در خانه تعمیر کنید یا یک سیم جدید را در محل کار راه اندازی کنید، مهم است که یاد بگیرید چگونه ایمن بمانید.

یکی از چیزهایی که کار با سیم ها را بسیار خطرناک می کند، این است که نمی توان فقط با نگاه کردن به آن تشخیص داد که سیم داغ است یا اینکه نیست. این مورد می تواند منجر به لمس سیمی با جریان برق شود و در نتیجه شوک یا برق گرفتگی ایجاد شود. خوشبختانه، آزمایش سیم برای تشخیص داغ بودن آن کار سختی نیست، به شرطی که بدانید چگونه این کار انجام می شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله تفاوت سیم و کابل چیست؟ پیشنهاد می‌شود.

کابل داغ

4- تست سیم داغ برای جریان

اولین قدم در هر کاری که مربوط به سیم های برق است، انجام اقدامات احتیاطی برای اطمینان از قطع شدن سیم ها از هر منبع برق بالقوه است. هرگز فقط با دیدن و تست نکردن، فرض نکنید یک سیم داغ نیست. در ادامه چند راهکار ساده مطرح شده است که می توانید برای تشخیص داغ بودن سیم این کارها را انجام دهید:

آن را روشن و خاموش کنید: اگر سیم به نوعی از دستگاه متصل است، آن را روشن کنید. این ساده ترین راه برای تست سیستم است. فقط توجه داشته باشید که حتی اگر دستگاه روشن نشود، این کار فقط تضمینی برای داغ نبودن سیم نیست. این فقط اولین قدم در آزمایش است.

ردیابی سیم: در صورت امکان، می توانید سیم را از منطقه ای که در آن کار می کنید تا منبع برق ردیابی کنید. پس از رسیدن، آن را از منبع جدا کرده و آن را قفل کنید تا دوباره روشن نشود. با این کار اطمینان حاصل می شود که سیم داغ نیست و در حین انجام کار ایمن باقی می مانید.

انجام آزمایش: در بسیاری از موارد ردیابی سیم از یک سو تا سوی دیگر دشوار است. در این صورت می توانید یک سیم را با یک فازمتر یا تجهیزات دیگ برق تست کنید. فازمتر یک وسیله ساده است که شما می توانید با آن سیم را لمس کنید و در صورت وجود جریان به شما هشدار می دهد. مطمئن شوید که هر سیمی را که با فازمتر لمس می کنید، آزمایش کنید تا مطمئن شوید که همه آنها غیرفعال هستند.

5- استانداردهای سیم در شناسایی سیم داغ

یکی دیگر از کارهای مفیدی که می توانید هنگام تست داغ بودن یا نبودن سیم انجام دهید، درک استانداردهای سیم کشی مورد استفاده است.

وقت گذاشتن برای یادگیری اینکه سیم‌های چه رنگی باید داغ باشند، کدام یک خنثی هستند و کدام یک زمین هستند، به شما کمک می‌کند تا بدانید که چگونه با خیال راحت ادامه دهید.

البته نمی‌توانید مطمئن باشید که شخصی که سیم‌ها را نصب کرده است، استانداردها را رعایت کرده است، بنابراین همیشه قبل از دست زدن به سیم‌ها، آنها را با ابزار لازم بررسی و نکات ایمنی را رعایت کنید.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله سیم زمین چیست؟پیشنهاد می‌شود.

انواع سیم و کابل

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که با توسعه صنعت عظیم سیم و کابل، می‌خواهد با بهترین نحو و امن‌ترین شرایط اطلاعاتی در این زمینه در اختیار تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، نمایندگان و بسیاری از شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های فعالی که در این راستا فعالیت دارند، قرار دهد.
همچنین می توان بیان کرد که ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که در اداره ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ایران و ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مادرید در سطح جهانی به ثبت رسیده بر آن است تا محیطی ساده، سالم و صمیمی را برای فعالین این صنعت به ارمغان آورد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ویکی کابل در تماس باشید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *