بانک اطلاعات کابل ایران
بانک اطلاعات کابل ایران
مشخصات فنی در سیم و کابل

27 مشخصات فنی در سیم و کابل

آگاهی در مورد مشخصات فنی سیم و کابل، هنگام سیم کشی یکی از مواردی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین برای اطلاعات بیشتر برای کسانی که در حوزه سیم و کابل فعالیت دارند یا برای افرادی که فقط علاقه دارند در این زمینه آگاهی کسب کنند.

مشخصات فنی سیم و کابل

در این مقاله به معرفی مشخصات فنی سیم و کابل برق که بسیار کاربردی نیز است، می پردازید که عبارت است از:

1. صنعتی (ابزار دقیق و کنترل): مجموعه های کابل ممکن است برای کاربردهای ابزار دقیق و کنترل مختلف، مانند اتصالات شبکه صنعتی استفاده شوند.

2. طناب: معمولاً برای کاربردهای کم ولتاژ، تجاری یا خانگی استفاده می شود. از آنها برای ساخت سیم های برق استفاده می شود و کانکتورهای انتهایی را شامل نمی شود.

3. کابل چند رسانا: کابل های چند رسانا حاوی دو یا چند هادی هستند که هر کدام از یک سیم یا ترکیبی از سیم ها تشکیل شده است. محافظ کابل در اطراف یک هادی عایق یا گروهی از هادی ها قرار می گیرد تا از تداخل الکترواستاتیک یا الکترومغناطیسی جلوگیری شود.

4. سیم هادی تک: سیم تک هادی فقط شامل یک هادی یا یک سیم است. محافظ کابل در اطراف یک هادی عایق یا گروهی از هادی ها قرار می گیرد تا از تداخل الکترواستاتیک یا الکترومغناطیسی جلوگیری شود.

5. سیم انتقال یا توزیع: سیم های انتقال یا توزیع هادی های جامد یا رشته ای هستند که توسط عایق، محافظ و یک پوشش محافظ احاطه شده اند. این کابل ها عموماً در کاربردهای صنعتی و برای سیستم های نیروگاهی استفاده می شوند. آنها به عنوان ولتاژ پایین (کمتر از 1 کیلو ولت)، ولتاژ متوسط (1 تا 36 کیلو ولت) و ولتاژ بالا (بیش از 36 کیلو ولت) رتبه بندی می شوند.

6. ژاکت کابل: مواد دارای مقاومت بالا در برابر جریان الکتریکی برای جلوگیری از نشت جریان از یک هادی را ژاکت کابل می گویند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کابل چیست؟پیشنهاد می شود.

انواع کابل

7. اتیلن پروپیلن داین الاستومر (EPDM): یک الاستومر شیمیایی با پیوند متقابل با انعطاف پذیری عالی در دماهای بالا و پایین (55- درجه سانتی گراد تا 150 درجه سانتی گراد) است.

8. نئوپرن: یک لاستیک مصنوعی با مقاومت بالا در برابر روغن، مواد شیمیایی و شعله است. به نئوپرن، «پلی کلروپرن» نیز می گویند.

9. پلی اتیلن (PE): یک ماده ترموپلاستیک با خواص الکتریکی عالی و ثابت دی الکتریک در تمام فرکانس ها است. سفت تا بسیار سخت است و مقاومت عالی در برابر رطوبت دارد.

10. پلی پروپیلن: یک ماده ترموپلاستیک مشابه پلی اتیلن است، اما تا حدودی سفت تر و با نقطه نرم شدن (درجه حرارت) بالاتر است.

11. پلی وینیل کلراید (PVC): یک ترموپلاستیک همه منظوره است که برای عایق کاری سیم و کابل استفاده می شود. پی وی سی، انعطاف پذیری بالایی را ارائه می دهد و اغلب در عایق سیم غیرپلنوم و ژاکت های کابل استفاده می شود.

12. لاستیک سیلیکونی: لاستیک سیلیکون دارای انعطاف پذیری عالی در دماهای پایین است. با این حال، سختی مکانیکی و مقاومت سیال ضعیفی دارد.

13. تفلون: به طور گسترده در پوشش سیم و کابل استفاده می شود. نسبت به اکثر مواد شیمیایی بی اثر است و بسیار لغزنده است.

14. تفزل: یک ماده ترموپلاستیک فلوئوروکوپلیمر با خواص الکتریکی عالی، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت شیمیایی و سختی است.

15. محافظ کابل: یک لایه فلزی که در اطراف یک هادی عایق یا گروهی از هادی ها قرار می گیرد تا از تداخل الکترواستاتیک یا الکترومغناطیسی بین سیم های محصور و میدان های خارجی جلوگیری کند.

16. به هم تابیدن و بافتن: سیم مسی بافته شده، لخت، فلزی یا قلع‌بندی شده به عنوان محافظ سیم‌ها و کابل‌ها و تجهیزات سیم استفاده می‌شود. قیطان ها شامل پوشش های بافته شده، الیافی و محافظ بیرونی روی هادی ها یا کابل ها هستند.

17. سیم تخلیه یا سیم مسی: سیم تخلیه یک سیم کابل بدون عایق است که روی قطعه یا اجزای آن گذاشته می شود و به عنوان اتصال زمین استفاده می شود.

18. فویل یا نوار مس: فویل نازک یا فویل مسی به عنوان محافظ سیم و کابل استفاده می شود.

19. قیطان فویل: فویل بافته شده به عنوان محافظ سیم و کابل استفاده می شود.

20. عایق کابل: مواد عایق مقاومت بالایی در برابر جریان الکتریکی دارند تا از نشت جریان از هادی جلوگیری کنند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله معرفی سیم و کابل پیشنهاد می شود.

انواع سیم

21. نوار میکا: نوار میکا درجه حرارت بالایی دارد.

22. هادی کابل: مواد هادی کابل برای حمل جریان الکتریکی مناسب هستند. هادی کابل شامل یک سیم یا ترکیبی از سیم هایی است که از یکدیگر عایق نیستند.

23. آلومینیم و آلیاژهای آلومینیم: آلومینیم فلزی است که با مقاومت بالا در برابر خوردگی، هدایت الکتریکی و حرارتی خوب و چگالی آن حدود یک سوم یا کمتر از فولاد، مس یا نیکل است. آلومینیم را می توان به عنوان هادی برق یا برای محافظ سیم و کابل استفاده کرد.

24. فولاد روکش آلومینیمی: سیم ها دارای یک هسته فولادی هستند که پوسته بیرونی آلومینیم به آن ذوب می شود.

25. مس و آلیاژهای مس: مس پرمصرف ترین هادی الکتریکی در سیم و کابل است. بر اساس حجم، رسانایی فلزات رایج (غیر قیمتی) را دارد. مس و آلیاژهای مس مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی، هدایت حرارتی بالا و سهولت ساخت دارند. نسبت استحکام به وزن مس نسبتاً کم است. در دماهای بالا قدرت خود را از دست می دهد.

26. فولاد روکش مس: سیم ها دارای یک هسته فولادی هستند که پوسته خارجی مس به آن ذوب می شود.

27. اندازه گیری هادی (با سیم سنج): یک استاندارد برای اندازه هادی سیم غیر آهنی است. مواد غیر آهنی شامل مس و آلومینیم است. گیج به قطر سیم اشاره دارد. هر چه عدد گیج بیشتر باشد، قطر آن کوچک تر و سیم نازک تر است. سیم های ضخیم تر جریان بیشتری دارند؛ زیرا مقاومت الکتریکی کمتری در طول مشخصی دارند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله تفاوت سیم و کابل چیست؟ پیشنهاد می شود.

 

کابل و سیم

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که با توسعه صنعت عظیم سیم و کابل، می‌خواهد با بهترین نحو و امن‌ترین شرایط اطلاعاتی در این زمینه در اختیار تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، نمایندگان و بسیاری از شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های فعالی که در این راستا فعالیت دارند، قرار دهد.
همچنین می توان بیان کرد که ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که در اداره ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ایران و ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مادرید در سطح جهانی به ثبت رسیده بر آن است تا محیطی ساده، سالم و صمیمی را برای فعالین این صنعت به ارمغان آورد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ویکی کابل در تماس باشید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *