بانک اطلاعات کابل ایران

کابل EPR چیست؟

مقالات , کابل , کابل برق

11 آبان 1401 430 بازدید
بانک اطلاعات کابل ایران
EPR کابل

کابل EPR چیست؟

کابل EPR عایق الکتریکی عالی، مقاوم در برابر ازن، رطوبت، گرما، سرما و به طور گسترده در کابل های ولتاژ پایین و متوسط، ولتاژ بالا و حتی فشار قوی استفاده می شود.

این نوع کابل از لاستیک اتیلن پروپیلن (EPR) نوعی لاستیک دوتایی اتیلن پروپیلن (EPM) و لاستیک سوم اتیلن پروپیلن (EPDM) ساخته می شود، یک لاستیک اشباع شده است که از کوپلیمریزاسیون اتیلن، پروپیلن و تعداد کمی از مونومرهای دی ان به وجود می آید.

انواع کابل EPR

انواع مختلفی از کابل EPR وجود دارد و محتوای اتیلن مختلف، نوع دیولفین و محتوای آن، وزن مولکولی لاستیک و توزیع آن به طور مستقیم بر عملکرد لاستیک تأثیر می گذارد. بنابراین انتخاب نوع EPR برای طراحی یک محصول برای یک کاربرد خاص بسیار مهم است. به طور کلی، هر چه محتوای وینیل در ساخت این نوع کابل بیشتر باشد، خواص دی الکتریک و مکانیکی آن بهتر است، اما خواص انعطاف پذیری  آن در دمای پایین کاهش می یابد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کابل فشار قوی پیشنهاد می شود.

کابل پلاستیکی

مشخصات کابل EPR

کابل EPR که نام کامل آن  از لاستیک اتیلن پروپیلن گرفته شده است، از پایداری مقاومت در برابر اکسیژن و ازن و تخلیه جزیی برخوردار است و دارای مقاومت بسیار خوبی در سرما است و انعطاف پذیری خوبی را حتی در دمای 50 درجه سانتی گراد حفظ می کند.

همچنین در برابر عوامل جوی و نور پایداری بسیار خوبی دارد. به ویژه، حاوی هالوژن نیست و خاصیت ضد شعله دارد.

کابل لاستیکی اتیلن ـ پروپیلن با غلاف پلی اتیلن کلروسولفونه شده برای مکان هایی که نیاز به بازدارندگی شعله دارند، مناسب است.

کابل EPR هنوز به طور گسترده در خاورمیانه مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما مدت هاست که در مقادیر زیادی در کشورهای اروپایی استفاده می شود. این نوع ویژگی های الکتریکی و مکانیکی عالی دارد و مقاومت خوبی در برابر دمای بالا حتی در محیط های مرطوب دارد.

این کابل، عایق دمای عملیاتی مجاز تا 90 درجه سانتی گراد، پایداری حرارتی اتصال کوتاه دمای مجاز 250 درجه سانتی گراد است.

روش تهیه مواد کابل لاستیکی اتیلن پروپیلن ضد شعله، بدون هالوژن و بدون دود مقاوم در برابر تابش به این صورت است که از طریق ورودی لاستیک اتیلن پروپیلن، هیدروکسید آلومینیم، سینرژیست بازدارنده شعله سیلیکون، ترکیبات سرب، آنتی اکسیدان، گرم کردن و مخلوط کردن و از طریق اکسترودر دو مارپیچ ساخته شده و با هوا خنک می شود.

ویژگی های کابل  EPR

ضریب تلفات دی الکتریک لاستیک اتیلن پروپیلن زیاد است، بنابراین فقط در کابل 15 کیلوولت mv 105 با سطوح ولتاژ زیر 138 کیلو ولت استفاده می شود. به دلیل مقاومت خوب لاستیک اتیلن پروپیلن در برابر آب، کابل EPR برای کابل زیردریایی مناسب است و از آنجایی که لاستیک اتیلن پروپیلن دارای ویژگی های نرم خوبی است، بنابراین برای استفاده در کشتی‌سازی مناسب تر است.

خاصیت بازدارندگی شعله

کابل EPR را می توان با افزودن بازدارنده های آلی شعله هالوژن یا بازدارنده های شعله غیرآلی تولید کرد. این نوع کابل که مکانیسم بازدارنده شعله آن عمدتاً از طریق انتشار هیدروژن هالید غیر قابل اشتعال است، گازهای قابل احتراق، از یک طرف، هوا و گرما را از طرف دیگر جدا می کنند و رادیکال های آزاد را برای مهار واکنش های زنجیره ای احتراق، جذب می کنند تا به تاخیر در شعله موثر دست پیدا کنند.

هنگامی که نسبت وزنی بازدارنده شعله آلی هالوژن به تری اکسید آنتیموان بین 2 تا 5 باشد، بازدارنده شعله هالوژن تنها به 15 تا 40 قسمت برای دستیابی به اثر بازدارنده شعله نیاز دارد. نقطه ضعف بازدارنده های شعله آلی هالوژن این است که وقتی شعله، گاز هیدروژن تولید می کند و باعث بروز بلایای ثانویه می شود، بازدارنده های شعله غیر آلی می‌توانند بر معایب فوق غلبه کنند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کابل چیست؟ پیشنهاد می شود.

انواع کابل برق

کاربرد کابل EPR

کابل EPR به طور گسترده ای در کابل های برق، کابل های معدن، کابل های دریایی، سیم های موتور و کابل های دستگاه های فنی و سایر محصولات مقاوم در برابر حرارت و ولتاژ بالا استفاده می شود.

خاصیت بازدارنده شعله در کابل EPR می تواند کاربرد این نوع کابل را در مواقع خاص گسترش دهد. به خصوص این کابل را می توان در کشتی های جنگی، ایستگاه های مسافربری زیرزمینی، معادن زغال سنگ زیرزمینی، اتاق های ابزار دقیق و مکان های دیگر استفاده کرد.

کابل EPR را می توان جایگزین کابل‌های فشار متوسط و کابل‌های فشار قوی، سکوهای نفتی دریایی با کابل، کابل‌های مترو و نیروگاه‌های هسته‌ای با کابل کرد.  همچنین این نوع کابل برای بهبود بیشتر عملکرد کلی کابل (شامل عملکرد بازدارنده شعله، خواص مکانیکی، خواص الکتریکی، عملکرد پردازش و غیره) و در عین حال کاهش هزینه های تولید و گسترش مناطق کاربرد است.

توسعه کابل EPR از دود کم و ضد شعله بدون هالوژن با مواد عایق پلاستیکی برای رفع نیازهای توسعه سیم و کابل مدرن، با مزایای اقتصادی بالقوه و ارزش اجتماعی از اهداف تولیدکنندگان این نوع کابل است.

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل

ویکیکابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که با توسعه صنعت عظیم سیم و کابل، می‌خواهد با بهترین نحو و امن‌ترین شرایط اطلاعاتی در این زمینه در اختیار تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، نمایندگان و بسیاری از شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های فعالی که در این راستا فعالیت دارند، قرار دهد.
همچنین می توان بیان کرد که ویکیکابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که در اداره ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ایران و ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مادرید در سطح جهانی به ثبت رسیده بر آن است تا محیطی ساده، سالم و صمیمی را برای فعالان این صنعت به ارمغان آورد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ویکیکابل در تماس باشید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *