بانک اطلاعات کابل ایران

کابل برق صنعتی

مقالات , کابل برق

15 بهمن 1401 115 بازدید
بانک اطلاعات کابل ایران
کابل برق صنعتی

کابل برق صنعتی

از کابل برق در صنعت های متعددی به کاربرده می شود، کابل ها کاربردهای مختلفی دارند. کابل ها با توجه به کاربردی های که دارند، در انواع مختلفی تولید می شوند. کابل برق صنعتی یکی از پر کاربرد ترین نوع کابل برق هستند. اگر شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این نوع کابل برق هستند با ما همراه باشید.

کابل برق چیست

کابل برق به مجموعه ای از سیم ها که در کنار هم قرار گرفته یا به هم تابیده شده اند و توسط لایه های محافظ پوشیده شده باشند، گفته می شود. معمولا از کابل برق برای انتقال جریان الکتریکی استفاده می کنند.

اجزای تشکیل دهنده کابل برق با توجه به کاربردی که دارند، متفاوت است.

کابل برق صنعتی

انواع کابل برق

کابل برق ها با توجه به ویژگی های که دارند کاربردهای مختلفی هم نیز دارند و از آنها برای مکان های مختلف استفاده می کنند. افرادی با ویژگی های کابل برق آشنا هستند با توجه به رنگ و سایز آنها قدرت تشخیص کاربرد آنها را دارند. کابل های برق با مولفه های مختلفی از یکدیگر متمایز می شوند برای مثال کابل های برق از نظر هادی، تعداد سیم ها، میزان ولتاژ، عایق، غلاف و متریال با یکدیگر تفاوت دارند.

کاربرد کابل برق

کابل های برق انواع مختلفی دارند که هر کدام وظیفه خاص خودشان را دارند که در ادامه کاربردهای انواع کابل برق را به طور مختصر توضیح داده و کابل برق صنعتی را به طور کامل به شما معرفی می  کنیم با ما همراه باشید.

کابل برق مخابراتی

کابل های مخابراتی برای انتقال داده های صوتی استفاده می شوند. کابل  های مخابراتی یا تلفن یکی از پرمصرف ترین نوع کابل در کشور ایران هستند. کابل های مخابراتی انواع مختلفی دارند که هر نوع از آنها کارایی خاصی دارد که در هنگام خرید آن باید دقت کامل داشته باشید تا کابل برق مخابراتی مناسب با نیاز را خریداری کنید.

کابل شبکه

از کابل های شبکه برای اتصال دو یا چند رایانه و ارتباط بین مودم و رایانه از این کابل ها استفاده می کنند. کابل های شبکه انواع مختلفی دارند در ادامه برخی از کابل ها شبکه را معرفی می کنیم.

کابل زوج به هم تابیده: این کابل ها به کابل اترنت معرفی هستند.

کابل کواکسیال: در گذشته از این نوع کابل ها برای ایجاد شبکه های  کامپیوتری استفاده می کردند.

کابل فیبر نوری: کابل های فیبر نوری برای انتقال پرتو نور استفاده می شوند و از یک LED به عنوان منبع نور استفاده می کند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله سیستم پشتیبانی کابل پیشنهاد می‌شود.

کابل برق صنعتی

کابل جوش

از کابل جوش در صنعت جوشکاری الکتریکی استفاده می کنند. این نوع کابل دارای رسانای وعایق حرارتی نئوپرن هستند. کابل های جوش انعطاف بالای دارند و این موضوع  باعث دوام بالای کابل جوش می شود.

کابل کولر

این کابل ها برای انتقال نیروی برق لوازم برقی، وسایل الکتریکی استفاده می شوند. بیشترین کاربرد این کابل ها در کولرهای گازی و آبی است.

کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق یا کابل نسوز یکی از مهم ترین ابزارها برای پیشگیری از آتش سوزی است. این کابل ها به گونه ای طراحی شده اند که در برابر آتش و حرارت بالا مقاومت از خود نشان می دهند.

در صورت آتش گرفتن یک ساختمان وظیفه مقابله با آتش تا رسیدن آتش نشان ها برعهده کابل برق ضد حریق است.

کابل برق صنعتی

از کابل برق صنعتی برای انتقال برق فشار قوی در صنایع مختلف  استفاده می کنند. این کابل ها ویژگی های خاصی دارند. کابل برق صنعتی از دو یا چند رشته سیم تشکیل می شوند که جنس آنها معمولا از مس یا آلومینیوم است. کابل برق صنعتی به دو نوع فرمان و قدرت تقسیم می شوند.

کابل برق صنعتی فرمان

کابل برق صنعتی فرمان: نوعی سیم چند رشته ای است که در صنعت کاربرد زیادی دارد. کابل برق فرمان از تداخل الکتریکی یا گسترش الکترومغناطیسی جلوگیری می کند.

کابل های فرمان برای انتقال سیگنال های مانند سیگنال آنالوگ و سیگنال  دیجیتال هستند. از کابل برق های فرمان برای کنترل و اندازه گیری جریان، توان، انرژی و کنترل خطوط استفاده می کنند.

کابل فرمان برای ارسال و دریافت سیگنال های کنترل و فرمان، اندازه گیری کمیت ها و کنترل عملکرد سیستم و دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود.

از کابل فرمان برای ارسال سیگنال های فرمان استفاده می کنند و به همین خاطر نیازی به ولتاژ بالا ندارد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله انواع کابل ضد حریق (ویژگی و کارایی آن) پیشنهاد می‌شود.

کابل برق صنعتی

کابل برق صنعتی قدرت

امروزه از کابل قدرت برای انتقال و توزیع برق در شبکه های انتقال استفاده می کنند. کابل قدرت در انواع فشار قوی و فوق قوی  تولید و به بازار عرضه می شوند.

از کابل برق قدرت برای حفاظت از کابل های برق در برابر ضربه و در تأسیسات و اتصالات برقی مانند کانال کابل و سینی کابل استفاده می کنند.

تفاوت کابل برق قدرت و فرمان

کابل برق قدرت معمولا دو رشته ای است اما کابل برق های فرمان بیشتر از دو رشته هستند. سیم های قدرت شامل مقطع بیشتر هستند. اما کابل برق فرمان سطح مقطعی کمتری دارد. منظور از سطح مقطع، ضخامت سیم ها است.

ویژگی های کابل برق صنعتی

یکی از ویژگی های این کابل های برق، روکش های شیلد و نویز گیر می باشند. این کابل ها با توجه به شرایط محیطی که قرار دارند دارای شیلدها و روکش های متفاوتی هستند. در شرایط وجود نویز می توان از نویز گیر استفاده کرد. همچنین وجود نویز گیر باعث می شود که نویز تولید شده توسط خود کابل باعث مختل شدن دستگاه ها دیگر نشود. همچنین در شرایطی که از لحاظ فیزیکی نامناسب نیستند می توان از کابل های شیلد دار و آرموردار استفاده کرد. آرموردارها می باشند (برای جلوگیری از جویدگی موش)

در هنگام به کار گیری از کابل برق صنعتی باید افراد متخصص وارد عمل شوند تا باعث بروز اتفاقات خطرناک نشوند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله تفاوت سیم و کابل  پیشنهاد می شود.

کابل برق صنعتی

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل

ویکیکابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که با توسعه صنعت عظیم سیم و کابل، می‌خواهد با بهترین نحو و امن‌ترین شرایط اطلاعاتی در این زمینه در اختیار تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، نمایندگان و بسیاری از شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های فعالی که در این راستا فعالیت دارند، قرار دهد.
همچنین می توان بیان کرد که ویکیکابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که در اداره ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ایران و ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مادرید در سطح جهانی به ثبت رسیده بر آن است تا محیطی ساده، سالم و صمیمی را برای فعالان این صنعت به ارمغان آورد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ویکیکابل در تماس باشید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *