بانک اطلاعات کابل ایران

کابل بیمارستانی

مقالات , کابل , کابل برق

11 مرداد 1401 543 بازدید
بانک اطلاعات کابل ایران
کابل بیمارستانی

کابل بیمارستانی

کابل بیمارستانی چند هادی واحد، مانند سیم های برق دارد. این نوع کابل ها چند هادی با یک یا چند لایه از ترکیب پلیمری گرمانرم عایق بندی شده اند. لایه بیرونی ترکیب پلیمری ترموپلاستیک حاوی یک عامل ضد میکروبی است که در برابر آلودگی بیولوژیکی مقاومت می کند.

ضربان سازهای قلبی، استنت ها، ایمپلنت های زانو و لگن، پمپ های انسولین، کاشت حلزون حلزون و سایر دستگاه های پزشکی الکترونیکی کیفیت زندگی میلیون ها نفر را افزایش داده اند. اما وارد کردن یک شی یا ماده جدید به بدن انسان خطرات بالقوه ای مانند عفونت، واکنش آلرژیک یا تحریک و پس زدن را نیز به همراه دارد.

بسیار مهم است که هر جنبه ای از یک دستگاه، از طراحی بسته بندی گرفته تا ترکیب مواد تا حد امکان زیست سازگار باشد و در برابر رشد میکروارگانیسم هایی که می تواند باعث عفونت شود، مقاومت کند.

کابل بیمارستانی دارای خواص ویژه ای بوده که مشابه اصل لایه محافظ اسید انسانی است. این روش شامل آزاد شدن یون‌های اسید روی سطح کابل‌ها می‌شود که مقدار pH را در سطح بیرونی ژاکت کاهش می‌دهد.

این کار عملکرد سلولی میکروب ها و جداسازی آنها را محدود می کند، به طوری که آنها در نهایت می میرند. این امر با افزودن دائمی یک اکسید فلزی خاص در دوزهای متغیر در ماتریس پلاستیکی روکش کابل امکان پذیر می شود. حتی در غلظت کم، اثر کشتن میکروب قابل توجهی در حال حاضر مشهود است.

انتخاب کابل بیمارستانی می تواند یک کار دشوار برای اپراتورهای مراکز درمانی باشد. به این ترتیب، کار با تامین‌کننده مناسب بار را کاهش می دهد.

عملکرد کابل ها باید درجه یک باشد؛ زیرا زندگی بسیاری از انسان ها به آنها بستگی دارد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله انواع کابل ضد حریق (ویژگی و کارایی آن) پیشنهاد می‌شود.

انواع کابل پزشکی

کابل بیمارستانی چیست؟

کابل های بیمارستانی سیم‌هایی برای کاربردهای بیمارستانی از دستگاه‌های تشخیصی گرفته تا دستگاه‌های پشتیبانی حیات هستند.

این سری کابل ها دارای یک هادی زمین اضافی با یک غلاف زره پوش به عنوان هادی اتصال زمین تجهیزات است. کابل بیمارستانی به دلیل نوار اتصال موجود در مجموعه جریان متناوب است.

رشته پزشکی به مجموعه ای جامع از کابل ها برای تجهیزات دیگر مراکز درمانی مختلف متکی است.

ساختار کابل بیمارستانی

کابل های بیمارستانی قسمت های مختلفی دارند که هر کدام نقش حیاتی در عملکرد خط دارند. رزوه های این دسته دارای سه بخش هستند که عبارت از ژاکت، مقره و هادی است.

به عبارتی کابل های بیمارستانی چند هادی با عایق یا محفظه پلاستیکی است که با سیم‌کشی فلزی عایق‌شده یا ژاکت‌دار پلاستیکی است و در محیط بیمارستان استفاده قرار می گیرند.

هادی جزء مهمی در کابل بیمارستانی است و وظیفه انتقال سیگنال های الکتریکی از منبع تغذیه به دستگاه را بر عهده دارد. فلزات با رسانایی بالا به شکل جامد، قلع و قمع یا رشته ای، گزینه های استاندارد ماشین آلات مراقبت های بهداشتی هستند.

عایق ها در ساختار داخلی کابل های بیمارستانی بسیار مهم هستند. مقاومت در برابر جریان الکتریکی برای همه خطوط ضروری است که به جلوگیری از تماس بین هادی های الکتریکی کمک می کند.

همچنین عایق ها نقش حیاتی در جلوگیری از نشت الکتریکی به بیمار دارند. ترکیب عایق و خواص دی الکتریک کارایی عایق را تعیین می‌کند. کابل های بیمارستان معمولاً با بیماران در تماس هستند. بنابراین، داشتن یک عایق برای محافظت از بیماران در برابر بارهای الکتریکی ضروری است. به همین دلیل، قسمت ژاکت به یک مکمل ضروری برای هر کابل بیمارستانی تبدیل می شود.

ژاکت محافظ بیرونی است که از عایق و هادی محافظت می کند و از هرگونه تماس با محیط، تمیز کردن و استریل کردن اجزا جلوگیری می کند.

در کابل های بیمارستانی، ویژگی های مقاوم در برابر آلودگی مانند خواص ضد میکروبی و ضد قارچی را به ویژه برای کاربردهایی که نیاز به نگهداری شرایط بهداشتی دارند، مانند امکانات آماده سازی دارویی مفید می کند.

ساختار این کابل مربوط به تهیه سیم‌های رسانای الکتریکی است که در برابر آلودگی‌های بیولوژیکی وجود دارد یا در محیطی ایجاد می شود که در آن سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد، مقاومت می‌کند و محافظت در برابر رشد میکروب‌های عفونی مانند رشد قارچ‌ها و میکروب‌ها را فراهم می‌کند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کابل چیست؟ پیشنهاد می‌شود.

کابل

کاربرد کابل بیمارستانی

انواع مختلفی از کابل های بیمارستانی وجود دارد و این کابل ها بسته به موادی که تولیدکنندگان استفاده می کنند و استفاده از کابل های خاص متفاوت است.

مواد زیستی سازگار به دلیل تماس انسان حیاتی هستند و به همین دلیل سیلیکون بهترین ماده برای ژاکت است.

برای سایر تغییرات موجود، هدف نوع محتوایی را که آنها استفاده می کنند، تعیین می کند. کابل ها از هادی ها، عایق ها و ژاکت ها تشکیل شده اند و تمامی این قسمت ها به اجزای مختلفی نیاز دارند. برای خطوط پزشکی، تولیدکنندگان باید از کیفیت برتر برای اطمینان از عملکرد مطلوب استفاده کنند.

کابل های مورد استفاده در این کاربردها نه تنها به یک ژاکت سخت نیاز دارند، بلکه باید بتوانند در برابر مواد شیمیایی خشن، طیف وسیعی از دماهای شدید و سایش و خرد شدن مقاومت کنند. آنها همیشه الزامات را برآورده می کنند و اغلب برای استفاده در تجهیزات تصویربرداری و سایر محیط های سخت مقاوم در برابر اکسیژن، UV و تشعشع هستند.

کابل ‌های بیمارستانی و ضد میکروبی، در طول زمان تخریب نمی شود. همچنین این نوع کابل ماندگاری طولانی‌ دارد که می‌توانند در مواردی که ممکن است به طور منظم از مواد شیمیایی خشن استفاده شود، با خیال راحت تمیز شوند.

کابل های بیمارستانی به طور خاص برای از بین بردن میکروارگانیسم های عفونی طراحی شده است.

کابل ‌های بیمارستانی به گونه‌ای طراحی می شوند که انعطاف‌پذیر بوده و در کاربردهایی از جمله آندوسکوپی، تجهیزات سرپایی، نظارت بر بیمار و تشخیص، در برابر دست زدن به کارکنان پزشکی و بیماران مقاوم باشند.

این فناوری اجازه می دهد تا از رشد باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و سایر میکروب ها جلوگیری شود.

برای آگاهی بیشتر: معرفی کابل بیمارستانی (کابل ضد باکتری،کابل ضد میکروب و کابل ضد قارچ)

خواص کابل بیمارستانی

دانستن خواص مختلف کابل در این نوع کابل ها در فرایند انتخاب بسیار مهم است. مهم ترین عناصری که در مورد خواص خط پزشکی باید در نظر داشت، عبارت است از:

کابل بیمارستانی ـ خواص برق

سیم های موجود در هر کابل بیمارستانی باید رسانای خوبی برای الکتریسیته باشند. همچنین آنها باید تمام الزامات الکتریکی را برآورده کنند. نهادهای کنترل پزشکی مربوطه این الزامات را تعیین می کنند.

ویژگی های مکانیکی

پارگی و فرسودگی برای همه کابل‌ها، از جمله کابل‌ هایی که در تجهیزات پزشکی و موسسات یافت می‌شوند، مشترک است. خواص مکانیکی بر عملکرد خطوط، طول عمر و انعطاف پذیری تأثیر می گذارد. باز هم، انتخاب مواد برای تعیین اینکه آیا یک نام تجاری خاص دارای خواص مکانیکی عالی است یا خیر، ضروری است.

کابل بیمارستانی ـ خواص حرارتی

هدایت حرارتی یکی از ویژگی های ذاتی کابل های بیمارستانی است. این جنبه توانایی خط برای رسیدگی و انتقال گرما را اندازه گیری می کند. مواد مختلفی که کابل های بیمارستانی را می‌سازند هدایت حرارتی آنها را تعیین می‌کنند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله 8 نوع کابل پزشکی پیشنهاد می‌شود.

کابل پزشکی

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که با توسعه صنعت عظیم سیم و کابل، می‌خواهد با بهترین نحو و امن‌ترین شرایط اطلاعاتی در این زمینه در اختیار تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، نمایندگان و بسیاری از شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های فعالی که در این راستا فعالیت دارند، قرار دهد.
همچنین می توان بیان کرد که ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که در اداره ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ایران و ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مادرید در سطح جهانی به ثبت رسیده بر آن است تا محیطی ساده، سالم و صمیمی را برای فعالین این صنعت به ارمغان آورد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ویکی کابل در تماس باشید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *