بانک اطلاعات کابل ایران
بانک اطلاعات کابل ایران
کابل آلومینیمی

کابل آلومینیمی

کابل آلومینیمی قلب هر پروژه الکتریکی است.

خواه این یک پروژه داخلی باشد، یک پروژه در فضای باز یا برای نصب زیرزمینی، زمینی یا انتقال برق سربار، کابل هایی را خواهید یافت که برای موفقیت مهم هستند.

کدام کابل را انتخاب می کنید؟ آیا مس بهتر از کابل آلومینیمی است؟

در این مقاله جنبه‌های مختلف این سوالات مورد بررسی قرار گرفته است که چرا کابل آلومینیمی می تواند نسبت به سایر گزینه‌ها مانند کابل مسی برای انتقال نیرو مناسب‌تر باشد.

کابل آلومینیمی چیست؟

آلومینیم برای چند دهه به عنوان رسانای الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته است. کابل آلومینیمی به دلیل رسانایی برتر به وزن نسبت به مس، معمولاً کابل انتخابی برای شرکت‌های برق و انتقال نیرو بوده است. در واقع، پروژه های شبکه برق از اواخر دهه 1800 کابل آلومینیمی را به جای کابل مسی انتخاب کردند.

در اواخر دهه 1960، زمانی که کمبود مس وجود داشت، اکثر پروژه های مسکونی به استفاده از آلومینیم به عنوان کابل انتخابی خود روی آوردند. در برخی موارد، قیمت کابل آلومینیمی 16 میلی متری کمتر از نصف مبلغی است که حامیان پروژه برای کابل مسی مشابه می پردازند. در اواسط دهه 1970، برخی از پروژه های برق، به ویژه در حوزه ساختمان های داخلی و مسکونی، نگرانی هایی در مورد استفاده از کابل های تولید شده از آلومینیوم داشتند.

در آن زمان، طراحان و سازندگان اقلامی مانند سوئیچ ها، پریزها، روشنایی، فن ها و سایر دستگاه ها بهترین استفاده را از اندازه کابل آلومینیمی، رسانایی وزن و سایر ویژگی ها نداشتند. با این حال، پس از بررسی این چالش ها، تنظیم کننده های ایمنی و مهندسان برق برای اصلاح استانداردهای تولید فشار آوردند. در نتیجه پیشرفت‌های امروزی، کابل‌ آلومینیمی جدیدتر را به انتخابی ارجح نسبت به همتای مسی خود تبدیل کرده است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کابل سفارشی چیست؟ پیشنهاد می‌شود.

انواع کابل

تفاوت کابل آلومینیمی با کابل مسی چیست؟

سازندگان کابل های برق سربار اغلب از مس برای تولید کابل های خود استفاده می کنند. آنها این کار را به دلیل ویژگی‌های استثنایی مس در شکل‌پذیری و رسانایی انجام می‌دهند. با این حال، آنچه اغلب نادیده گرفته می شود، وزن آن است. کابل هادی آلومینیمی ماده بسیار سبک تری برای کار با آن است. به عنوان مثال، یک کابل آلومینیمی 16 میلی متری وزن کمتری نسبت به مشابه کابل مسی خود با طول مساوی دارد. به همین دلیل است که بسیاری از پروژه های کابل کشی سقفی اکنون به استفاده از آلومینیم به عنوان کابل انتخاب می کنند. این مورد یکی از تفاوت های کابل آلومینیمی با کابل مسی است.

یکی از ویژگی های اصلی هر پروژه برق سربار این است که کابل های استفاده شده در آنها معمولاً از سطح زمین اجرا می شوند. برای مثال سیم برق ممکن است از طریق مجرای متصل به سقف ها و سقف های گچبری عبور کند. یک کابل مسی معادل اندازه و ابعاد کابل آلومینیمی بسیار سنگین تر است. وزن مجرا (برای مثال لوله های سربی یا کانال قلع)، همراه با وزن خود کابل، ممکن است بار غیرقابل تحملی را به ساختار سقف اضافه کند. از آنجایی که آلومینیم فلز سبک تری است، در کابل برق آلومینیمی استفاده می شود و برای چنین کاربردهای کابل برق در فضای باز مناسب است.

سایر پروژه های کاربردی در فضای باز ممکن است کابل‌های سقفی را ببینند که برای کیلومترها متوالی از یک قطب برق به قطب دیگر متصل شده‌اند. در زمستان، یخبندان و برف اغلب این کابل ها را می پوشاند و آنها را سنگین تر از زمانی که طراحی می کنند، می کند. این زمانی است که وزن کابل نیز عامل مهمی است.

برای مثال یک کابل زره پوش آلومینیمی پوشیده از یخ یا برف، وزن کمتری نسبت به کابل مسی سقفی مشابه دارد. این راز کمتر به فناوری های تولید مربوط می شود و بیشتر به ویژگی های وزنی این دو فلز ارتباط دارد. با وجود اینکه 61 درصد رسانایی در مس یافت می شود، یک کابل آلومینیمی تقریبا 30 درصد وزن کمتری دارد. بنابراین استفاده از آلومینیم برای ساخت کابل های برق سربار منطقی است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کابل 4 هسته ای پیشنهاد می‌شود.

علت کاربرد مس و آلومینیم در کابل چیست؟

دو مورد از بهترین فلز برای نقش رسانای برق عبارت از مس و آلومینیم است، به همین دلیل است که مهندسان و طراحان پروژه های برق از کابل آلومینیمی یا مسی استفاده می کنند. وظیفه اصلی هر هادی هدایت جریان الکترون ها از یک نقطه به نقطه دیگر است. در مورد برق، هادی های مورد استفاده در کابل ها و سیم ها جریان الکتریکی را هدایت می کنند. در حالت ایده آل، به دلیل ویژگی های مورد نیاز یک هادی موفق، فلزات غیر مغناطیسی بهترین انتخاب هستند. هم آلومینیوم و هم مس این ویژگی های ایده آل را ارائه می دهند.

انتخاب چرایی و زمان استفاده از یکی یا دیگری بستگی به خواص هر نوع کابل از جمله قرار گرفتن در معرض محیطی، استحکام کششی، رسانایی و وزن دارد.

مس برای مدت طولانی استاندارد کابل های برق بوده است. با این حال، کابل برق آلومینیمی به سرعت جایگزین آن به عنوان هادی انتخابی می شود. یکی از دلایل دیگر برای استفاده بیشتر از کابل برق آلومینیمی ارزان تر بودن آن، نسبت به مس است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله انواع کابل ضد حریق (ویژگی و کارایی آن) پیشنهاد می‌شود.

سیم و کابل آلومینیمی

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل

ویکیکابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که با توسعه صنعت عظیم سیم و کابل، می‌خواهد با بهترین نحو و امن‌ترین شرایط اطلاعاتی در این زمینه در اختیار تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، نمایندگان و بسیاری از شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های فعالی که در این راستا فعالیت دارند، قرار دهد.
همچنین می توان بیان کرد که ویکیکابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که در اداره ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ایران و ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مادرید در سطح جهانی به ثبت رسیده بر آن است تا محیطی ساده، سالم و صمیمی را برای فعالین این صنعت به ارمغان آورد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ویکیکابل در تماس باشید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *