بانک اطلاعات کابل ایران
بانک اطلاعات کابل ایران
درباره سیم و کابل

سوالات رایج درباره سیم و کابل (بخش اول)

اطلاعات کلی درباره سیم و کابل و کارایی و نکات ایمنی هنگام استفاده از آنها، جزو موارد بسیار مهمی است که تمام افراد علاقه مند به این حوزه باید در مورد آن آگاهی داشته باشند. در همین راستا مطالعه و کسب آگاهی در زمینه سیم و کابل موجب عملکرد بیشتر و بهتر همه افرادی خواهد بود که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند.

در این ادامه به  15 سوال درباره سیم و کابل پاسخ داده شده است.

سوالات رایج درباره سیم و کابل

1- با توجه به کارایی چه نوع سیم و کابلی استفاده می شود؟

با توجه به کاربرد سیم و کابل را می توان به سیم لخت، سیم عایق، سیم مقاوم در برابر حرارت، سیم محافظ، کابل برق، کابل کنترل، کابل ارتباطی، کابل فرکانس رادیویی و غیره تقسیم کرد.

2- چند نوع سیم عایق بندی شده وجود دارد؟

رایج ترین انواع سیم های عایق عبارت از سیم انعطاف پذیر، کابل انعطاف پذیر PVC ، سیم عایق لاستیکی، کشاورزی، کابل آلومینیمی مستقیم مدفون زیرزمینی، کابل عایق لاستیکی، سیم عایق pvc و کابل عایق pvc است.

3- سینی کابل برای چه نوع مواقعی مناسب است؟

پل های کابلی برای موسسات صنعتی و معدنی عمومی برای نصب سربار کابل های برق و کابل های کنترل در فضای باز و سرپوشیده مناسب هستند. همچنین آنها برای بخش های مخابرات، رادیو و تلویزیون در نعوظ داخلی و خارجی ایده آل هستند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله استاندارد برچسب گذاری کابل 606-B پیشنهاد می‌شود.

سیم و کابل

4- لوازم جانبی کابل چیست؟

متداول ترین لوازم جانبی سیم و کابل برق شامل جعبه های اتصال ترمینال کابل، جعبه های اتصال میانی کابل، لوله ها و پایانه های اتصال، کانال های اتصال صفحه فولادی و پل های کابلی است.

5- اتصالات میانی کابل چیست؟

اتصالات میانی کابل، وسایل اتصال خط کابل هستند که کابل و هادی کابل و سپر عایق و لایه محافظ را به هم متصل می کنند.

6- سیم کشی برق اصلی چیست؟

سیم کشی برق اصلی به تاسیسات برق نیروگاه، پست در تجهیزات الکتریکی پیشرو و اتصال شین شامل کابل اولیه و شینه سیم و سیستم برق نیروگاه با توجه به نیازهای عملکردی خاص اتصال اشاره دارد.

7- هنگام انتخاب سطح مقطع کابل برق، چه اصولی باید رعایت شود؟

هنگام انتخاب سطح مقطع کابل برق ایده آل باید اصول زیر را رعایت کنید.

 • ولتاژ نامی کابل باید بیشتر یا مساوی ولتاژ نامی سیستم منبع تغذیه در محل نصب باشد.
 • جریان مجاز مداوم کابل باید برابر یا بیشتر از حداکثر جریان ثابت بار تغذیه باشد.
 • سطح مقطع هسته باید الزامات پایداری سیستم منبع تغذیه را در صورت اتصال کوتاه برآورده کند.
 • افت ولتاژ مطابق با طول کابل باشد.
 • حداقل جریان اتصال کوتاه در انتهای خط باید دستگاه محافظ را قادر سازد تا به طور قابل اعتماد عمل کند.

8- مزایای کابل های XLPE در مقایسه با کابل های کاغذ روغنی چیست؟

 • نصب آن آسان است؛ زیرا حداقل شعاع خمشی و سبک وزن را می دهد.
 • با افت خط محدود نمی شود.
 • عملکرد حرارتی خوبی دارد، بنابراین دمای عملیاتی بالا و ظرفیت انتقال بالا را ممکن می‌سازد.
 • لوازم سیم و کابل ساده همگی از نوع خشک هستند.
 • عملیات و نگهداری ساده، بدون مشکل نشت روغن را ممکن می سازد.
 • ارزان است.
 • قابلیت اطمینان بالا و میزان خرابی پایین است.
 • فرایند تولید پیچیدگی کمتری دارد و مزایای اقتصادی قابل توجهی دارد.

9- ملزومات گیره ها برای تثبیت کابل های تک هسته ای AC چیست و چرا چنین الزاماتی ضروری است؟

لازمه اصلی این است که از آهن به عنوان وسیله ای برای کابل های AC تک هسته ای استفاده نشود. هنگامی که جریان از طریق کابل AC تک هسته ای عبور می کند، نیروهای مغناطیسی در اطراف آن تشکیل می شود.

به طور کلی، نیروی مغناطیسی تولید شده متناسب با مقدار جریانی است که از طریق کابل AC تک هسته ای منتقل می شود.

اگر بخواهید از آهن یا هر ماده مغناطیسی دیگری استفاده کنید، القای الکترومغناطیسی جریان های گردابی تولید می کند. این جریان های گردابی باعث داغ شدن کابل یا حتی سوختن کابل می شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله برچسب گذاری سیم چیست؟ پیشنهاد می‌شود.

سیم

10- مهم ترین ویژگی لوازم جانبی برای سر کابل های قابل جمع شدن با حرارت چیست و مزایای این ویژگی چیست؟

مهم ترین ویژگی لوازم جانبی گرما انقباض پذیر این است که مخروط تنش سنتی با یک لوله تنش جایگزین می شود. این روند نه تنها فرایند ساخت و ساز را ساده می کند، بلکه اندازه پایانه اتصال را نیز کاهش می دهد.

از مزایای آن می توان به این واقعیت اشاره کرد که نصب را آسان می کند، همچنین در زمان و کار صرفه جویی می کند، عملکرد عالی دارد و باعث صرفه جویی در فلز می شود. اساساً اتصال سیم و کابل قابل انقباض، مزایای هر دو نوع بسته بندی گلدانی و خشک را ترکیب می کند.

11- چه کاری باید قبل از کابل کشی انجام شود؟

 • براکت باید کامل باشد و رنگ باید سالم باشد.
 • نوع کابل، ولتاژ و مشخصات مطابق با طراحی باشد.
 • برای اطمینان از اینکه عایق کابل خوب است، باید یک بازرسی انجام دهید.
 • کابل را نیز باید بررسی کرد تا شک و شبهه ای در مورد آب بندی کابل کاغذ روغنی برطرف شود. همچنین آزمایش رطوبتی که سیم در معرض آن قرار می گیرد، ضروری است.
 • برای سیم و کابل دفن مستقیم و کابل پایینی کوچک، باید یک آزمایش ولتاژ DC صورت گیرد تا مشخص شود آیا کابل می تواند جریان را تحمل کند یا خیر؟
 • نمونه های روغن کابل پر شده با روغن باید آزمایش و واجد شرایط باشند.

12- چگونه می توان از یک راه ساده تر برای بررسی رطوبت کاغذ عایق کابل استفاده کرد، وقتی در مورد مهر و موم کابل برق عایق شده با کاغذ روغنی شک دارید؟

کاغذ عایق کابل روشن می شود یا در دمای 150 درجه سانتی گراد در روغن کابل قرار می گیرد تا بررسی شود، هیچ صدای خش خش یا فوم سفید ظاهر نمی شود که نشان دهنده عدم وجود رطوبت است.

13- چه چیزی باید روی تابلوی کابل نمایش داده شود و شرایط لازم برای آماده سازی چیست؟

علامت باید نشان دهنده شماره طراحی خط کابل، نوع کابل، مشخصات کابل، نقطه شروع و استفاده موازی از کابل دارای شماره ترتیب باشد. الزامات تهیه سیم و کابل شامل دست خط و جوهری شفاف است که به راحتی از بین نمی رود.

14- علامت برای کابل مستقیم مدفون در کدام موقعیت ها باید تنظیم شود؟

در دو سر سیم و کابل، در اتصالات کابل، به ویژه در اتصالات کابل 50 تا 100 متر و در گوشه ای که کابل جهت تغییر می کند، قرار دارد.

15- چگونه می توان رطوبت را قبل از ساخت و ساز در طول تولید اتصالات کابل با نوار ابریشم مومی زرد، نوار رنگ شیشه ای سیاه و یک روبان شیشه ای بدون قلیایی تخلیه کرد؟

روش خشک کردن ترموستاتیک: نوار عایق را به صورت رول های کوچک با قطر 25 تا 30 میلی متر درآورده و به مدت 4 تا 5 ساعت در فر خشک کن ترموستاتیک با  110 تا 120 درجه سانتی‌گراد قرار داده، وقتی خنک شد، آن را بیرون آورده و در یک سیلندر در بسته قرار داده می‌شود.

روش غوطه وری و زهکشی روغن: نوار عایق را از کف دیگ در دمای ثابت 120 تا 130 درجه سانتی‌گراد رول کرده تا فاصله 30 میلی متری را حفظ کند. پس از مدتی، سطح روغن پس از برداشتن دیگر کف تولید نمی کند. سپس کابل و سیم در بشکه ای با روغن کابل بارگذاری می‌شوند. سطح روغن باید بیشتر از تمام اجسام بارگیری شده باشد و آب بندی شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله تفاوت سیم و کابل چیست؟ پیشنهاد می‌شود.

انواع سیم و کابل

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل

ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که با توسعه صنعت عظیم سیم و کابل، می‌خواهد با بهترین نحو و امن‌ترین شرایط اطلاعاتی در این زمینه در اختیار تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، نمایندگان و بسیاری از شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های فعالی که در این راستا فعالیت دارند، قرار دهد.
همچنین می توان بیان کرد که ویکی کابل، بانک جامع اطلاعات سیم و کابل ایران است که در اداره ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ایران و ثبت شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مادرید در سطح جهانی به ثبت رسیده بر آن است تا محیطی ساده، سالم و صمیمی را برای فعالین این صنعت به ارمغان آورد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ویکی کابل در تماس باشید.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *